Догляд за посівами озимих культур в раньовесняний період
Протруювання насіння та догляд за посівами озимих
культур в ранньовесняний період.
Протруювання є одним із найбільш важливих і обов’язкових заходів у технології вирощування ярих зернових та зернобобових культур, що дає можливість захистити молоді проростки від насіннєвої, грунтової, і навіть аерогенної інфекції на ранніх етапах розвитку рослини. Актуальність цього заходу постійно зростає, адже фітопатологічна ситуація на посівах сільськогосподарських культур в районі за останні роки значно погіршилася. Це зумовлено як порушенням технології вирощування, так і зміною гідротермічних умов в період вегетації, зниженням стійкості районованих та завезених закордонних сортів.
На сьогодні в Україні для захисту зернових зареєстрований широкий спектр протруйників, які здатні контролювати комплекс хвороб, збудники яких передаються насінням, через грунт та рослинні рештки. Всі вони належать до системної або контактно-системної дії, містять одну чи декілька діючих речовин. Контактні фунгіциди знищують фітопатогени, які знаходяться на поверхні насінини та у грунті, системні – абсорбуються тканинами насіння і знищують внутрішню інфекцію.
Протруюють насіння завчасно за 1-15 днів або перед посівом за 6 годин. Строки обробки в першу чергу повинні визначатися видом патогенів, вибором протруйника і станом насіння, тому перед посівом необхідно перевірити насіннєвий матеріал не тільки на схожість, енергію проростання та вагу 1000 насінин, а й на наявність патогенів. Завчасне протруювання більш ефективне для плівчастих культур, особливо протии летючої сажки, кореневих гнилей, септоріозу.
Ефективність протруйників у значній мірі залежить від грунтово-кліматичних зон та метеорологічних умов, у яких їх використовують, і, в першу чергу, від вологозабезпеченості. Деякі з них можуть дещо затримувати проростання насіння, тому при протруюванні насіння в робочу суспензію чи емульсію до протруйника доцільно додавати один із регуляторів росту рослин.
Зерновим культурам навесні становить загрозу комплекс шкідників, основним з яких є хлібна жужелиця (турун), відновлення живлення якої відбуваться за підвищення середньодобових температур повітря до 8-10оС. Першочерговим заходом для попередження пошкодження посівів туруном є проведення обстежень, зокрема на посівах по стерньових попередниках. При локальному розповсюдженні шкідника обробляють осередки пошкодження з охопленням 10-15- метрової зони навкруги них, за диффузного розселення – обробляється вся площа. Економічний поріг шкодочинності (ЕПШ): 2-3 екз./м².
Злакові мухи пошкоджують передусім ярі зернові, особливо посіви пізніх строків сівби. Для недопущення пошкодження рослин необхідно передбачити проведення захисних заходів, передусім у крайових смугах посівів.
Повсюдно заселятимуть посіви озимих та ярих культур попелиці та цикадки, котрі, окрім прямого пошкодження рослин, сприятимуть розвитку хвороб, являючись їхніми безпосередніми переносниками. Симптоми ураження часто схожі з ознаками недостатнього мінерального живлення, пожовтіння листя. Боротися з ними можна тільки за допомогою профілактики - використання стійких сортів та знищення безпосередньо поширювачів.
Проти хвороб першочерговим заходом під час відновлення вегетації є проведення боронування посівів впоперек рядків у залежності від стану посівів та прикореневе підживлення азотними та іншими мінеральними добривами з додаванням мікроелементів. Хімічний захист посівів проводять за встановлення допустимого для використання фунгіцидів температурного режиму.
Після відновлення вегетації озимого ріпаку посівам загрожуватиме комплекс шкідників (пильщик, прихованохоботники) та хвороб, що вимагатиме проведення постійного моніторингу посівів та оперативних захисних заходів.
Першочерговим заходом навесні є проведення захисту посівів озимих та ярих культур від бур’янів. Доцільним є застосування ранньовесняного боронування, особливо загущених та перерослих посівів. При використанні гербіцидів потрібно чітко дотримуватися регламенту застосування препаратів – фази розвитку культури, виду бур'яну, норми витрати, температури повітря та інше, порушення яких веде до непоправних наслідків.
Для комплексного контролю від широкого спектру бур'янів застосовують суміші препаратів. Доцільним є використання бакових сумішей– гербіциди з інсектицидом, фунгіцидом, регуляторами росту, тощо, але при цьому потрібно враховувати регламенти застосування кожного препарату.
Нагадую, що до роботи з пестицидами та агрохімікатами допускають осіб, що пройшли медогляд та навчання з техніки безпеки при роботі з пестицидами та агрохімікатами, та отримали на те допуск. Під час роботи з пестицидами та агрохімікатами дотримуйтесь правил техніки безпеки.
Головний спеціаліст Головного управління
Держродспоживслужби в Миколаївській області О.Проців.